Najlepsza mata do Jogi, jak ją wybrać i na co zwracać uwagę ?

Joga to bardzo popularny rodzaj aktywności fizycznej. Z każdym rokiem zdobywa coraz większe grono zwolenników. Jednak nie każdy wie, jak bardzo istotnym elementem jest dobrze dobrana mata do jogi. Jest to pierwsza rzecz, którą należy kupić, zanim zaczniesz ćwiczyć. Ich rodzajów jest bardzo dużo i wybór najlepszej może być ciężkim zadaniem. Jednak dzięki naszym radom, z pewnością dobierzesz odpowiednią dla siebie.

 

Z jakich materiałów wykonane są maty do jogi? Krótki przegląd tych najpopularniejszych

 

Najczęściej wybieranymi materiałami są PVC, poliuretan czy też kauczuk. PVC, czyli polichlorek winylu to chyba najbardziej rozpowszechniony materiał. Jednak nie musisz się ich bać, ponieważ duże grono producentów wytwarza je bez udziału szkodliwych substancji. Maty do jogi z PVC są trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości oraz tanie.

 

Drugim najpopularniejszym materiałem jest PU, czyli poliuretan. Jednak maty do jogi nigdy nie są wykonane w całości z tego tworzywa. Przeważnie występuje on jako wypełnienie lub jej wierzchnią część. Charakteryzuje się tym, że jest przyjemny w dotyku i, mimo że maty z niego wykonane są gładkie, to jednocześnie zachowuje przyczepność. Jego wada to taka, że materiał ten jest podatny na zgięcia i zarysowania, a także łatwo się brudzi. Dlatego też warto ją trzymać w pokrowcu, a podczas ćwiczeń nie używać np. kremów do rąk.

 

Dobra amortyzacja to podstawa. Jaką grubość powinna mieć mata do jogi?

 

Większość mat do ćwiczeń ma grubość między 1 a 8 mm. Im grubsza jest mata do jogi, tym lepsza jest amortyzacja. Dzięki temu zadbasz o swoje stawy i kości, przede wszystkim nadgarstki i stawy kolanowe, które są najbardziej narażone na urazy. Standardowa grubość to 3-4 mm. I to właśnie takie maty są najbardziej rozpowszechnione na rynku. W takich akcesoriach amortyzacja jest na dobrym poziomie, warto jednak położyć dodatkową warstwę pod kolana.

 

Rozmiar i waga maty do jogi. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie?

 

Klasyczne maty do jogi oscylują w wymiarach 180 x 60 cm. Jednak możesz znaleźć większe i mniejsze i dopasować je do swoich upodobań. Kolejny aspekt, na który musisz zwrócić uwagę to jej waga. Mata do jogi powinna być dosyć lekka. Zwłaszcza że trzeba ją często przenosić. Powinna ważyć maksymalnie 2,5 kg. Które maty do jogi mają taką wagę? Najczęściej maty wykonane z PVC, ale te cieńsze. Te, które mają grubość powyżej 6 mm, mogą już ważyć więcej i być po prostu nieporęczne.